Aksaraylılar, Musluklardan Akan Iz Suya Tepkili: “Hasandağı’ndan Su Çıkmaması İmkansız. Bozukluk Yapılmıyor?”

EKSIKSIZLIK ITIBAR ATALAY

Aksaray’üstelik güçlü vatandaşlar; musluklarından yapışkan su aktığını, damacana akarsu fiyatlarının seçme güzeşte ahit arttığından şikayet etti. Suyun klorlu olduğuna dikkati çeken Derviş Haymanalı, “Cebimde su algı param olmadığından çoğu ant çeşmeden sorumak zorunda kalıyorum. Hasandağı’ndan akarsu çıkmaması imkansız. Illet yapılmıyor?” dedi.

Aksaraylı vatandaşlar; musluklarından temiz akarsu akmadığını, bu nedenle damacana suya ayırdıkları bütçenin temas sabık gün arttığını dile getirdi. Damacana su satıcısı Ramazan Avan, şunları söyledi:

“Kanalizasyon suyu içilebilir olmayınca lüzumlu istemez bizim sektörün hem büyümesine hem de var olmasına katkı sunuyor. Serencam 1 sene içerisinde minimal ücretin yükselmesinden kaynaklı fiyatlarda artma var. Su ve akaryakıt fiyatlarında da kısık bir artım oldu. Süfli fevk yüzdelik 100 oranında ayrımsız artım var. Damacana su 16-17 TL bandındayken şu dakika 37 TL. Halkımızda şikayet ve illet artmaya başladı. Bizde üstelik fiyatların pahalı olduğunu düşünüyorlar ve akarsu ahzetmek istemiyorlar. Bulunan şerait ve akaryakıt zamları fiyatların yükselmesine illet oluyor. Icar gideri, fatura ödemeleri arttı. Türkiye artık fiyatlı ayrımsız büyüklük haline geldi.”

Aksaray’de tek ant musluklardan saf akarsu akmadığını anlatım fail vatandaşlardan Recep Sarp “Gurbetçiyim, Aksaray’a geldim ama burada meşrubat bire bir suyumuz namevcut. Amade su söylüyoruz. 4 tanesi 130 TL. Musluklardan akarsu içilememesi haddinden fazla şiddetli. Musluktan akan su öyle bulaşık yıkamak ve banyo fayrap etmek için kullanılıyor. Birkaç evvel hazır suya dünyalık ödedim. Amade suya mal mı dayanır?” diye niteleyerek konuştu.

“AKSARAY KADERİNE TECEZZI EDİLMİŞ”

Çeşmeden cari suda karine olduğunu dile getiren vatandaşlardan Ahmet Demir, “Bu konuda Belediye’ye referans yaptım bana kullanılabileceği söylendi. Musluktan çay demlesek çaydanlık kireçten görünmüyor, hassaten kokuyor. Kıbrıs’a Toroslar’dan akarsu gidebiliyor amma İç Anadolu’ya saf su bulunmayan. Bu ülkede en dokunaklı suyu da Aksaray halkı kullanıyor. Şu zaman bakımı ve temizliği yapılmayan aynı barajdan akarsu geliyor. Suda yağlanma ve incitici bir gösterge var. Ayrıksı tıpkı alternatifim olsa bu suyla cağ bile yapmam. Aksaray kabil bire bir meydan üzere suyun metreküp fiyatı pahalı. Aksaray kaderine infirak edilmiş, kimsenin vatandaşı düşündüğü bulunmayan, hep bir yerleri selp peşinde” dedi.

“CEBİMDE AKARSU TAKANAK PARAM OLMADIĞINDAN ÇOĞU DEVIR ÇEŞMEDEN İÇMEK ZORUNDA KALIYORUM”

Musluktan akan suyun klorlu olduğuna dikkati çeken vatandaşlardan Mücahit Haymanalı şöyle konuştu:

“İçme suyuna servet veriyoruz. Memlekette seçme madde pahalandı. 1 TL olan yapıt 10 TL oldu. 2 darülfünun bitirdim amma param namevcut. Asgari ücretli tıpkı aha geçinip, aileme yardım ediyorum. Cebimde akarsu alacak param olmadığından çoğu zaman çeşmeden emmek zorunda kalıyorum. Bu ülkede vatandaşı, yetimi, yoksulu düşünen yok. Hasandağı’ndan su çıkmaması imkansız. Illet yapılmıyor?”Share: