Aksaray’a mevsimin geçmiş ocak yağdı

– Aksaray’a mevsimin önce sülale yağdı

AKSARAY – Kış mevsiminin kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte Aksaray’a mevsimin önceki ocak yağdı. Kar yağışı Güzelyurt ilçesi ve efdal kesimlerde çalışkan olurken, site merkezinde ise baran yağışı var.

Aksaray’da mevsimin önceki karı yağdı. Sabah saatlerinde Güzelyurt ilçesinde başlayan kar yağışı kısa sürede ilçeyi beyaza bürürken, kent genelinde efdal kesimlerde kar yağışı etken oldu. 1485 rakımlı Güzelyurt ilçesinde karla kaplanan tarihi mekanlar görsel tıpkı ziyafet oluştururken, kent merkezinde ise baran yağışı etken oldu. Tün yarısı başlayan baran yağışı sabahleyin saatlerinde etkisini artırırken, nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı kentte kar ve yağmur yağışı üreticileri de sevindirdi. Hava sıcaklığının 3 dereceye kadar düştüğü kentte yağışların bölüm boyu bitmeme edeceği tutum ediliyor.

İlçeye mevsimin önceki karının yağdığını tamlayan Güzelyurt ilçesi Ağışı Muhtar Cumali Balcan, “Elhak yağışsız gidiyordu. Demin çiftçilerimizin yüzü güldü. Çiftçilerimiz hezel ediyor. İnşallah çıktı iyi olacak. Rabbim arkasını kesmesin inşallah. 2 saattir mütemadi yağıyor. Sivrihisar köyümüzde 10 santimi geçti, kaza merkezimizde 5 santimi buldu” dedi.

İlçe halkından Recep Salan (39), “Memleketimize önce kar yağdı. Artağanlık yağdı, çiftçilerimizin ihtiyacı vardı” dedi. Özcan Ara isimli yurttaş ise, “Haddinden Fazla iyicene, hangi kadar ömre bedel. Kar yağışı haddinden fazla gür oldu. İnşallah bu kar çiftçilerimize de artağanlık getirir” ifadelerini kullandı.

Share: