Akıbet dakika domestik: 6-8 Ekim olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun bellek yerde kalmadı, vatan sağolsun”

HDP’nin çağrısı üstüne 6-8 Ekim 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’birlikte adını haiz ata ocağında dualarla anıldı. Şehit babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun beyin yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası yadigâr fotoğraflarıyla donatıldı

Martir başkomiserin saldırıdan ilk adını kendisinin verdiği baba bucağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi aracılığıyla ‘Şehit Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ kendisine değiştirildi. Evin bir odası da görev yaptığı Ordu ve Bingöl’de çekilen hatırat fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli hunriz teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Güven Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker ciddi yaralanırken, yardımcısı Gönderme Atmaca ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu martir olmuştu. Geride üzüntülü benzeri koca ile bir kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun anne ve babası sabık sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye birşey bulunmayan”

8 sene ilk yaşanan hunriz eylemlere etken olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini tamlayan İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye niteleyerek ayrımsız husus bulunmayan. Çağrıyı yapanlar galiba. Onlar sokağa nida etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi ihtimal olmayacaktı. Dizge sohbet yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diyerek konuştu.

Şehitler için dua edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Emniyet Müdürü Yüce Eksiksizlik Aldanmaz ve beraberindeki yetkililerle martir başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından vatan toprağı için canlarını feda eden şüheda amacıyla dua edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları bile unutulmadı

Uzun namlulu cebe, molotofkokteyli, evinsiz fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, aksiyon yerleri ile araçlarına kötülük verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Şark ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının ayaklanma amacıyla kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis güçleri şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan fazla üstelik yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının üstelik bu saldırılarda linç edildiğine ilgi çekici Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki tıpkı çocuk 3 arkadaşıyla alay malay müzaheret dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara birlikte Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Vali Masatlı: “Bu memlekete kendini ilişik hisseden insanlarımız bizim mebde tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması amacıyla temas, beraberlik ve dayanışmanın önemine vurgu işleyen Masatlı, “Bu memlekete kendini ilişkin ve ilişik hisseden, bu memlekette ilelebet yaşamayı kanaat eden bilcümle insanlarımız bizim temel tacımız” ifadelerini kullandı. – AMASYA

Share: