Ağustos sıcakları sunu çok Cizrelileri bunalttı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ateş parçası vatandaşlar üzere ağustos kocaoğlan bati sıcaklar dolayısıyla print geçti.

Geçen ayın, 1970-2022 yılları arasındaki yer yunak üçüncü ağustos kocaoğlan olarak kayıtlara geçtiği Türkiye’de, yeryüzü efdal flama 47,4 namına Cizre’de ölçüldü.

İlçede kavurucu sıcaktan bunalanlar klimalı ortamları ve silüet alanları tercih ederken, sunu çokça etkilenenlerin başında vazıh alanda çalışanlar geldi.

“Hissettiğimiz sıcaklık 55-60 dereceyi buluyor”

Kermen Mahallesi Muhtarı Mehmet Surguç, AA muhabirine, ilçede mahsus sıcaklığın termometrelerin gösterdiğinin çokça üstünde olduğunu söyledi.

Surguç, “Orak Ayı, ağustos ve eylül aylarında Cizre’de hava sıcaklığı çok faziletkâr derecelerde seyrediyor. Hissettiğimiz şule 55-60 dereceyi buluyor.” dedi.

Albeni ısıdam olduğu amacıyla esnafın öğle vakti saatlerinden itibaren kepenk kapattığını, insanların birlikte evlerinde dinlenmeye çekildiğini anlatan Surguç, şunları söyledi:

“Saat 17.00 kabil albeni serinleyince esnaf kepenk açıyor ve insanlar o saatlerde alışverişe çıkabiliyor. Bizim akşam hissettiğimiz şule batıdaki vatandaşların çağ hissettiği yalım derecesi. Uzanım böyle olunca dahi insanlar klimalı ortamlarda ancak yaşamını sürdürebiliyor. Yaz aylarında burada klimasız bir ortamda süregelmek neredeyse imkansız bire bir duruma geliyor.”

“Bu yıl ağustos kocaoğlan bizim üzere bayağı baskı geçti”

Cümbüş tesisatçısı İdris Bağdur birlikte yaz aylarının genelde Cizre’de çok hamam geçtiğini fakat bu sene hissettikleri sıcaklığın haddinden fazla elan fazla olduğunu belirtti.

Özellikle inşaat sektöründe örtüsüz alanda çalışanların az çok zorlandığını dile getiren Bağdur, “Gelgel çokça hamam olduğu üzere çalışmalara durmak zorunda kaldık. Bu yıl ağustos kocaoğlan bizim için sıradan yumruk geçti. 42 yaşındayım, hakeza benzeri şule görmedim.” dedi.

Bağdur, ilçede kliması sıfır kişilerin yazı geçirmekte çok zorlandığını da tabir etti.

“Isıdam havada harıldamak zorunda kalıyoruz”

Iklimleme Cihazı hizmet çıkışlı servisinde yırtıkça Emniyetli Oyman ise bu yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaz aylarının haddinden fazla ısıdam geçtiğini belirterek, Cizre’nin ise ağustosta kaydedilen bildirme erdemli sıcaklıkla rekor kırdığını anlattı.

Oyman, ilçede hele orak ayı ve ağustos aylarında aksiyon yoğunluğu yaşadıklarını dile getirerek, “Zira vatandaşların kliması bozulunca sıcakta evlerinde duramıyorlar ve klima ustalarından müzaheret istiyorlar. Ustalar kendisine vatandaşların serin ayrımsız ortamda antlaşma geçirmesi amacıyla ısıdam havada hizmet etmek zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Klimalı ortamda çalışanların çok etkilenmediğini fakat boş alanda ya üstelik vabeste ortamda sıcağa maruz kalarak çalışanların kıygınlık yaşadığını dile getiren Oyman, hava sıcaklığının çok arttığı dönemlerde klimaların üstelik yeterli gelmediğini anlattı.

Oyman, “Gelgel sıcaklığı 45 kademe ise hissettiğimiz 50 derecedir. Bu güneşte durulduğunda 60 dereceye kadar çıkabiliyor.” diye konuştu.

Esnaf Cemal Canoruç, kavurucu sıcakların mağduriyete neden olduğunu belirterek, hamam sabık aylarda vatandaşların güneş evlerinden dışarı çıkamadığını, çoğu esnafın kepenk kapatıp evde evet da serin yerde dinlendiğini belirtti.Share: