‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Yengi ve Anma Yürüyüşü’ Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı zımnında düzenlediği ‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galibiyet ve Ihtifal Yürüyüşü’, Türkiye’nin dört yanından haddinden fazla sayıda yurttaşın katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, 9 Eylül’da İzmir’de sonlanacak 400 kilometrelik reviş için, “Bu yürüyüşü, ati nesillere atalarımızın mirasını tamam canlılığıyla, gücüyle devredebilmek amacıyla yapıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı amacıyla düzenlenen Yengi ve Anma Yürüyüşü’ne Türkiye’nin rastgele yerinden haddinden fazla sayıda yurttaş rabıt gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Atalarımızın yaşadığı temas şeyi iliklerimizde, yüreklerimizde fark etmek ve herkese tayin etmek istedik. Bu üslup, gelecek nesillere atalarımızın mirasını tüm canlılığıyla, gücüyle devredebilmek üzere planlandı ve iri aynı coşku ve gururla bitmeme ediyor. İzmirliler birlikte benzeri 100 sene geçmiş gibi aynı coşku ve gururla kafilenin şehrimize gelmesini bekliyor” diye niteleyerek konuştu.

Yürüyüşe Balıkesir’den katılan Balıkesir Alpinizm Kulübü üyesi Görüntü Çelik, “Bu coşkuyu aylamak, atalarımızın yürüdüğü yollarda çapmak üzere geldik. Bu yurt hepimizin. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu imkanı bize sağladı. Geldiğimizden beri hiçbir sorumluluk yaşamadık. Balıkesir’in 6 Eylül’da kurtuluşu var. Burada yürüyeceğiz, Balıkesir’e gidip esasen geleceğiz. Coşkuyla 9 Eylül’de İzmir’e gireceğiz. Benim için İzmir; özgürlük, görk etmek” dedi.

Kapadokya İzcilik Federasyonu Başkanı Haydar Rayman ise “İzmir’in kurtuluşu emreylemek, Türkiye’nin kurtuluşu demektir. 9 Eylül’üstelik bilcümle Rum ayrımsız şeyi yaşadı. Deminden da öyle, halas mücadelesi bitmeme ediyor. Kapadokya İzcilik Federasyonu adına biz, Atatürk öge ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet Altını değerlerini özümsemiş; sorgulayan, düşünen, düşünce üreten tıpkısı toyluk yetiştirmeye bitmeme ediyoruz” diyerek konuştu.

Kayseri’den yürüyüşe katılan Hatice Antrenör birlikte 9 Eylül’ün kendisi amacıyla haddinden fazla öz ifade ettiğini belirterek, “İzmir, bizim için epey Türkiye’nin kurtuluşu. Yürüyüş beklediğimizden henüz güzel ve kuvvetli gidiyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ ANMALARLA SÜRÜYOR

Reviş kafilesi, tarihi yolculuğunun ikinci gününde, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen anma törenlerine katıldı. Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Paşa’ya kortej verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı amacıyla intihar eden 57. Öğür Komutanı Miralay Reşat Bey ve şehitlerin anısına yapılan şehitlikten 15 kilometre uzaklıktaki Kırka beldesine mevrut barhana, geceyi birlikte Kırka’dahi kurduğu çadır kampında geçirdi.

28 Ağustos günü Sebep Kemal köyüne yürüyecek kafile, elan 24 yaşında iken martir sakıt İzmirli Eksiksizlik’in ve cebe arkadaşlarının da yattığı Yıldırım Eksiksizlik Şehitliği’nde düzenlenecek yâd törenlerine katıldıktan sonradan Şişman Atak sürecinde ordugah merkezi namına geçer not Akçaşar köyüne geçecek.

30 AĞUSTOS’TA DUMLUPINAR

30 Ağustos’ta, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, müstakbel” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Dumlupınar ve Zafertepe’ye ulaşacak kafile; Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş haset kutlamalarına katıldıktan sonra İzmir’e akıllıca yürümeye devam edecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Büyük Tecavüz’un 100’üncü sene dönümünde yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üstelik katılmıştı.

Share: