Afyonkarahisar’da “100. Yılda Arsıulusal Nazik Atak ve Serdar Meydan Muharebesi Sempozyumu” başladı

Afyonkarahisar’da Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Türk Gün Kurumu (TTK) iş birliğinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Atatürk Firez, Araç ve Devir Faziletli Kurumu, Vilayet ve Belediyenin destekleriyle “100. Yılda Arsıulusal Balaban Tecavüz ve Serdar Meydan Savaşı Sempozyumu” düzenleniyor.

Atatürk Kurultay Merkezi’ndeki bilgi şöleni, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, 100. sene evvel zaman en “Şişman Taarruz” ile bağımsızlık ateşinin yakıldığını söyledi.

Ağustos ayının Türk tarihi açısından kavi haddinden fazla zafere şahitlik ettiğini dile getiren Yiğitbaşı, “Üstünde huzurla yaşadığımız bu topraklar dünya tarihinin gördüğü sunma büyük yiğitlik destanlarından birini yazarak, işgal güçlerini yurttan kovarak istiklal ateşi Nazik Atak’u başlatıldı. Ağustos kocaoğlan tarihimiz amacıyla zaferlerle dolu tıpkısı aydır. Malazgirt, Otlukbeli, Çaldıran, Mohaç kabilinden nice fetihler, takvimler ağustos ayını gösterirken kazanılıştır.” dedi.

Bunların sonuncusu ve arz anlamlılarından birinin birlikte Şişman Tecavüz olduğunu tabir eden Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“Şişman Atak, köle düşmeyi sözlüğünde barındırmayan bire bir milletin düşmana attığı yer iri tokattır. Dönemin sunma zihayat devletlerine ve ordularına cebin muazzez milletimiz, tüm yetersizlik ve zorluklara göğüs gererek, bağımsız ve hür benzeri şekilde seyretmek, lahut yurt toprağını arkalamak için yediden yetmişe kendisini kurtuluşa ve zafere adamış, gazi reşit, şehit düşmüştür. Vatanımızı, bağlantı ve beraberliğimizi, cumhuriyetimizi arkalamak amacıyla verdiğimiz mücadelelerde Seyit Onbaşılar, Ana Hatunlar, Yüzbaşı Agahlar, Ömer Halisdemir’ler, Fethi Sekin’ler ve nice adsız kahramanlar tek antlaşma bitmeyecek tükenmeyecektir.”

Yiğitbaşı, milli mücadelenin zaferle neticelenmesinde çok büyük rolü olan ve Anadolu’nun yer zer, genişlik kadim şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar’ın, cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve sağlamlaştırıldığı vadi olduğunu kaydetti.

-“Milli Savaşım ruhumuzu kıvrak tutmamız gerekiyor”

TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Güç birlikte Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta görünmek üzere Büyük Taarruz’bile şehit ve gazi olanları rahmetle yad ettiğini dile getirdi.

Kurumun 91. yılında olduğunu ve Atatürk’ün kendilerine verdiği istikamet doğrultusunda Türk tarihini hep yönleriyle bilimsel metotlarla araştırmaya çalıştıklarını aktaran Ağır Sıklet, “Bugüne kadar 2 bin 100 civarında pusula yayınladık. Bu görevimizin beraberinde, yurt dışında ülkemize müteveccih olan karalama kampanyalarına cevap veriyoruz. Ancak, ana ayrımsız görevimiz daha var. Milli Savaş ruhumuzu zinde tutmamız gerekiyor. Zaman birlikte aramızda iri oranda çoluk çocuk var. Bu ruhu kıvrak burulmak çokça önemli. İşte bu anlayışla, zaman Büyük Taarruz’un 100. yılında birlikte bize dökme bu ruhu, gençlere aktarmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

AKÜMÜLATÖR Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş dahi 100 sene ilk bugün Gazi Mustafa Eksiksizlik Kâmil önderliğinde Afyonkarahisar’birlikte Iri Taarruz’un başlatıldığını belirterek adanmışlıkla akım fail Türk ordusunun milletiyle bütünleşerek 27 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtardığını, 30 Ağustos’ta Başkomutan Düzlük Muharebesiyle Yunan kuvvetlerinin Dumlupınar’dan Uşak ve İzmir istikametine sürüldüğünü anlattı.

Tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı dahi sempozyumun açılışındaki konferansında Türkiye’nin çap geleneğine haddinden fazla önem verdiğini ve acul örgütlendiğini söyledi.

Her milletin tarihten mevrut kendine özgü karakteristik özellikleri olduğundan bahseden Ortaylı, “Bizim vazifemiz devamlıdır. Bize uyku haramdır, çalışmamız geçişsiz. Çalışa çalışa bu dünyaya geliriz, çalışa çalışa da gideriz. Çarpışa çarpışa ölürüz, çarpışa çarpışa kalırız. Bir henüz dirilir, tıpkısı elan bitmeme ederiz. Bunu unutmayalım. 30 Ağustosların manası bile budur.” dedi.

Konferansın ardından Vali Yiğitbaşı, Ortaylı’ya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaş de TTK Başkanı Birol’a plaket takdim etti, TTK’nın hazırladığı belgesel izlendi.

Sempozyum, 28 Ağustos’ta sona erecek.Share: