Afyon haberleri: Reisicumhur Erdoğan, Şişman Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişko Açım Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar.” dedi.

Erdoğan, Galebe Meydanı’nda planlı Balaban Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, sosyal yardımlardan ekonomiye, savunma sanayisinden diplomasiye kadar beher başlıkta Türkiye’ye yüzyıl atlattıklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a serencam 20 yılda yapılan yatırımların tutarının 34 bilyon lirayı geçtiğini tamlayan Erdoğan, “Bay Eksiksizlik, böyle lafla olmuyor, çalışmalar çalışmalar… Eğitimde 3 bin sayı eskimemiş sınıf nesir ettik. Şehrimize ikinci ihtişam hastanesini elhamdülillah, tıpkısı şekilde ikinci devlet üniversitesi kendisine Afyonkarahisar Afiyet Bilimleri Üniversitesini kurduk. Cahillik ve sporda 11 bin 588 can kapasiteli yükseköğrenim sıkı binaları kazandırdık. Toplanmış 57 skor spor tesisi mensur ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Dünya Motokros Şampiyonası’nda beniz binlerce yerli ve yabancı konuğu burada mihman ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, bu cesim organizasyonun spor vasıtasıyla Afyonkarahisar’ın ve Türkiye’nin tanıtımına, turizme ve ekonomiye katkı sağladığını anlatım ederek, içtimai yardımlar kapsamında Afyonkarahisarlı gerekseme sahiplerine kestirmece 3 bilyon teklik tutarında cins aktardıklarını kaydetti.

Sağlıkta hep 1341 yataklı vagon 23 hastaneyle birlikte 53 keyif tesisi yaptıklarını tamlayan Erdoğan, “Çobanlar, Pabuççu, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı Ihtişam Hastanelerinin bile zarfında olduğu mecmu 21 esenlik tesisimizin eksiltme, proje ve arsa aşaması bitmeme ediyor. Mekân ve şehircilikte Afyon’de TOKİ aracılığıyla 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 içtimai konutun yapımına devam ediyoruz. Afyon’de aralarında Garnizon Millet Bahçesi’nin bile olduğu bütün 9 kavim bahçesi projemiz var. Bunlardan 4’ünün yapımına bitmeme ediyoruz, 5’inin yapımına ise yeryüzü gücük sürede başlayacağız.” dedi.

“Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate düşecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ikinci Kapadokya” namına mezkûr Frigya vadilerinin, Anadolu’nun yalınlık çekicilik müzesine dönüştürülmesi için şişman bire bir çevre düzenlemesi yürüttüklerini ifade ederek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgemizde ekin ve termal turizme dayalı yerine turizmin geliştirilmesi için şümullü icraat yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık. Ulaştırmada 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a 54 kilometre mukassem kere yapılmıştı. Tığ bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki demir yollarını yeniledik. Gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar- İzmir faziletli acul şimendifer hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek. Ekincilik ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 skor baraj, 26 nüsha akmaz mensur ettik. 7 baraj ve tıpkı akmaz henüz inşa ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’üstelik 742 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Böylece almanak 1,1 bilyon teklik zirai sağlık artışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile mecmu 34 bin dekar araziyi henüz sulayacağız.”

“Üreticilerimizi serbest bırakmadık, bırakmıyoruz”

Afyonkarahisarlı çiftçilere toplanmış 3 bilyon liralık tutarında tarımsal bindi verdiklerini tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Toptan krizlerden kaynaklı hayat pahalılığı karşısında üreticilerimizi bekâr bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu yıl ekincilik ürünlerinde çok erdemli kurum fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü bir kere daha güldürdük. Yağışların dahi mübarek olmasıyla hamdolsun mübarek ayrımsız hasat dönemi geçiriyoruz. Bütün dünyanın zarfında sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi daha güçlü bire bir şekilde sahil-i selamete çıkaracağız. Sanayi ve teknolojide Afyon’a 3 yeni kombinasyon endüstri bölgesi, aynı teknopark, ayrımsız araştırı geliştirme merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u saf gazın konforuyla tanıştırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ati biraz sene ortamında diğer kaymakamlık ve beldelere de gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Muhalefet cemi mesaisini, birbirlerinin kuyusunu kazmaya, hile ve bühtan siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken tığ, sizlerle birlikte 85 milyonun tamamına bakım götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan eksantrik hiçbir maharetleri var mı? Öz sığ gündemleriyle beraberce bırakıp biz işimize bakıyoruz.” diye konuştu.

Afyonkarahisar ve ilçelerinde bütün 4 milyar 67 milyon teklik yatırımı bugün bir zamanda resmi adına hizmete aldıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dolgun konuttan altyapı yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya büyüklüğünde hep 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Seçkin biri ülkemize hizmet sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize ömre bedel olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, valiliğimizi, memleket hususi idaremizi, Afyon Belediyemizi, kaza belediyelerimizi, üniversitelerimizi içtenlikle tebrik kartı ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la alay malay cümle Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Biz bu yola sizlere hizmetkar almak amacıyla çıktık. Sizlere koca olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle beraber yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle bu arada koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan yüzyıllık prangaları yeniden el ele vererek, kısık birliği yaparak hep bu arada kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde boydak bırakmadınız. Biz de size olan minnet borcumuzu bütün artık çalışarak, daha çok ürün ve bakım üreterek ödedik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2023’te ati asrına yan verecek tarihi benzeri intihap yaşayacağına meni ederek, “SELIM Fırka ve Halk İttifakı yerine 2023 imtihanından da alnımızın akıyla geçerek, balaban ve güçlü Türkiye yolculuğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Sizlerden 2023’e giden kritik süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha fazla ehil çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

“Umutlarını günü geçmiş senaryolara bağlamış durumdalar”

“Sonuç günlerde milletimizin yer nazik gücü olan kardeşliğine müteveccih provokasyonların ibadethanelerimizi ve önder hatip okullarımızı üstelik maksat takanak şekilde çokça dokunaklı boyutlara ulaştığını görüyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

“2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Yıllarca tahkir ettikleri milletimizi bu el kımıldatma ederek, sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca ‘bidon kafalı’, ‘makarnacı’, ‘kömürcü’ diye niteleyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu posta tehditlerle ezmek ve ürkütmek istiyorlar. Güllabi olacak ve hiçbirimiz buna vesile vermeyeceğiz. Ulus olarak benzeri delikten gine katiyen ısırılmayacağız. Kardeşliğimize daha bitli sarılarak muhabbetimizi elan güçlendirerek bu oyunları boşa takip etmek hepimizin boynunun borcudur. Bugüne kadar Afyon milli iradeden yana duruşuyla bütün Türkiye’ye denk olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te birlikte emaneti ehline vereceğine inanıyorum. Demin buradan öyle tıpkısı curcunalı verelim ki Türkiye’ye kefen biçenlerin yüreği titresin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara seslenerek, “Afyon, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te yine güneş yazmaya var mısın? Afyon, aralıksız demeden konu bap dolaşmaya var mısın? Afyon, balaban ve hayat dolu Türkiye sevdasına erbap çıkıyor musun? Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız ve aşkınız için her birinize teşekkürname ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız için bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz ve inandığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Alana, “Açtın tahıl koridorunu, gösterdin insanlığın umudu olduğunu. Cemi dünya biliyor kimsesizlerin sesi olduğunu”, “Afyonluyuz kaymak yeriz. Sofrada sucuk, dağda mermeriz. 10 kıta 6’lı masa olsa biz esasen Başkan deriz”, “Kermen kuvvetli Reis”, “Afyon’dan çıktık bu yola, sevdalıyız bu vatana. 7 düvel bir olsa dahi DOĞRU Kadınlar birlikte.” yazılı pankartlar asıldı.

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Öğür umumi komutan yardımcıları ile ara sıra DÜRÜST Fırka ve MHP milletvekilleri katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Çeltek-İzmir Yüksek Çabuk Tren Üstyapı İşleri Temel Atma Töreni amacıyla Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Çay Barajı Açılış Töreni üzere Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile deli dolu angajman yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin ardından Reisicumhur Erdoğan sahneye davet ettiği dallar ve beraberindekilerle, kurdele keserek yekpare eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: