Adi çocuktan kat sayı çizi: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine teyit etti

Hoşur çocuktan benzer çizgi: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine teslim etti

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde tüvana 10 yaşındaki Mustafa Zeki, yolda bulduğu tahminî 50 bin TL değerindeki altını sahibine tasdik etti.

Tatvan’de güçlü 10 yaşındaki Mustafa Zeki, spor antrenmanından döndüğü tam Kültür Mahallesinde yolda değerli kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini bekleyen bala henüz sonradan sahibi ortaya çıkmayınca değerli kolyeyi evine götürerek anne ve babasına gösterdi. Arkası Sıra ata Mehmet Bitirim altını ahit kaybetmeden Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne götürdü. Polis Müdürlüğüne B.Ü adlı gailesiz kadının tıpkısı özellikte ayrımsız kolye kaybettiğine dayalı başvurma ettiğini öğrenen Kumarhane, şişman tıpkı sevinç yaşadı. Yapılan incelemenin ardından kısaca 50 bin TL değerindeki zer kolye sahibine doğrulama edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise duyarlı davranışı herkese örnek oldu.

“Yasak olan bir şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu zer kolyeyi sahibine tasdik ettiği için çok bahtiyar olduğunu belirten duyar yavru Mustafa Zeki, “Ben 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda altın gördüm. Baktım geçmiş özellikle kızıl olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem dahi babama söyledi. Çabukça polis ekiplerine götürdük. Henüz sonraları polis ekipleri altının sahibini bulduk diye niteleyerek bize söyledi. Altını getirdik sahibine teslim ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye göstermeyin annenizi babanıza gösterin. Ego sarf etmek istemedim. Haram olan ayrımsız şeyi biz harcamayız. Sahibine konfirmasyon ettiğim için haddinden fazla mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım şayet çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Kestirmece 50 bin TL değerindeki altını sahibine teyit ettiklerini belirten baba Mehmet Yaman, “Mustafa akşam ezanı zer bulup annesine konfirmasyon etmişti. Sonraları eşim beni aradı. Ego dahi çarşıdaydım. İşte böyle benzeri altın bulmuş. Ego birlikte dedim bunu kaybeden eş şu zaman ne kadar üzülmüştür. Hangi tahakküm şartlarda bunu aldı. Bu gece kuşkusuz yatar diye niteleyerek süratle zabıta müdürlüğüne geldim. Onlar bile temas numaramı aldılar. Daha sonradan ayrımsız yurttaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ salim konfirmasyon ettik. Tahminî 50 bin TL’lik tıpkı değeri var. Yasak mal bize gönül avcısı. Kimseye üstelik hızlı. Çünkü o insan çalışmış, biriktirmiş yıllarca belki on yıldır çalışıyor. Fakat onu yapmıştır yahut biriktirmişti. Ben onu götürüp harcasaydım gönlüm rahat olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. En iyisi sahibine doğrulama etmekti ve haddinden fazla şükür tasdik ettik gönlümüz şen” diye konuştu.

Ağababa ve çocuğa duyar davranışından âlem teşekkürname fail Polis Amiri Soyluluk Işıkgör dahi, “Geri 18.00 sıralarında Mehmet Zeki arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Ziynet eşyasını bulduğunu bildirme etti. Bizim bezgi eşyasının hangi olduğunu bilmediğimiz amacıyla kendisinin ilişki numarasını aldık. Sabahleyin bir vatandaşımız geldi. Ben bezek eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Biz de o kontak numarasından Mehmet Bey’i aradık. Mehmet Bey sağ olsun duygulu davrandı. Süs eşyasının tarihini ve yılını sordu. Kıytırık makul olduğu için akşamüstü, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine teyit edildi. beraber Mehmet Mir’e çokça teşekkürname ederim çok saf ve hassas aynı zürriyet yetiştirmiş. Namına ve evladına teşekkür ediyoruz” dedi.

Share: