Adana’da içtimai konut umudu! Yurttaş 6 bin 356 daire amacıyla etraflı kuyruklar oluşturdu

Reisicumhur Recep Melamet Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik toplumsal basamak projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Elverişsiz gelirli aileler amacıyla TOKİ, biricik seferde 250 bin bölük mensur edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, inşa edilecek olan konutların yapım sektörüne kuşkusuz bir sorumluluk oluşturacağına dair değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden âlem heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların yoğun demet gösterdiği projede şimdiye kadar 900 binden çok müracaat yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e kadar sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular nedeniyle birçok ilde bankalarda ATM’lerde uzun kuyruklar oluştu. Referans amacıyla gelenler ise bu projeyle sülale sahibi olabilecekleri amacıyla heyecanlı olduklarını rapor ettiler. Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük içtimai basamak projesi adına tanıtılan iş, Adanalıları bile heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN EV YAPILACAK

6.356 sosyal konutun inşa edileceği Adana’bile gestalt Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 basamak yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde ilk 7’de olduğunu kaydeden Şarki Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bütün dünyada toplumsal yardımlaşma, toplumsal ev ölmüş durumdayken, Cumhur Reisi’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Çevre illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’dahi 3 bin 300, Osmaniye’da 1600, Hatay’bile ise 4 bin 500 sosyal göz yapılacak. Adana’mız, belde illerimize göre dolay planda uğramış” diye niteleyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sayesinde henüz önceleri tapusu olmayanların familya sahibi olabileceğini aktaran Karslıoğlu, rakiplik ortamı birlikte gelişeceği amacıyla yurt sektöründeki fiyatların kötü çekilebileceğini söyledi. Banka uğrunda fasıla bekleyen Papağan Caymaz (65) ise daha evvel çokça defa TOKİ’ye referans yaptığını ancak ad çekme çekimlerinde namına daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) de proje kapsamında konutların yüzdelik 20’sinin gençlere ayrılmasından bahtiyar olduğunu söyledi.Share: