Abdulkadir Karaduman’dan AKP’lilere Bütçe Eleştirisi: “Bu, Epistemolojik Tıpkısı Kopuş Değil, Ontolojik Aynı Namevcut Oluştur”

Bahtiyarlık Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, AKP hükümetinin 2023 bütçesini eleştirirken “2023 yılı bütçesi ile ait söyleyeceğimiz madde, kornası dışında seçkin yerinden ses mevrut arabanın misalidir. Biz bunları söyleyince bize kızıyorsunuz. Fakat bize değil, sizi bu bütçeye ‘evet’ almak zorunda bırakanlara kızmanız, edata figan etmeniz gerekir. Amma etmiyorsunuz. İşte bu, epistemolojik tıpkısı kopuş değil, ontolojik tıpkı bulunmayan oluş, gerçeklerken kopuştur” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman Kaynak ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın bütçeleri görüşülüyor. Genel Kurul’da söz alan Devlet Partisi Konya Mebus Abdulkadir Karaduman, 2023 bütçesini şöyle eleştirdi:

“Tıpkı ahit aracı arızalanan, arabasını sanayiye götürür. Mahir bunun neyini tamirat edeceğini söyleyince çoban der kim ‘Aracın kornası dışında rastgele yerinden ses geliyor’ der. Bugün 2023 yılı bütçesi ile ilgili söyleyeceğimiz madde, kornası dışında değme yerinden patırtılı mevrut arabanın misalidir. Biz bunları söyleyince bize kızıyorsunuz. Fakat bize değil, sizi bu bütçeye ‘evet’ gitmek zorunda bırakanlara kızmanız, edata figan etmeniz gerekir. Ama etmiyorsunuz. İşte bu, epistemolojik aynı kopuş değil, ontolojik ayrımsız namevcut mekanizma, gerçeklerken kopuştur. Canhıraş savunduğunuz bütçe ile insanımıza hizmet etmeniz cins değildir. Bu bütçe; üretim, istihdam, kalkınma ve yatırım bütçesi değil. Ürem, kazanç, rant ve istikraz bütçesidir.”

Karaduman, faize ayrıla kaynağa ilgi çekerek, “Yüzde 86’sı vergilerden oluşan 660 milyar liralık açığın olduğu, faize 565 bilyon, tarıma 54 milyar, yatırıma ise vakit kaybetmeden 472 bilyon lira temel ayrılan bütçe ile Tanrı aşkına zahir bakım edeceksiniz? Faize ayrılan bu köken, 16 bakanlığa ayrılan bütçenin tamamından elan fazladır. Hiç şüphe namevcut ki yaptıklarınız, yapacaklarınızın teminatıdır. Yıllara göre bütçeden faize ayırdığınız kaynak, 2002’den 2023’e 11 hatim artarak 565 bilyon liralık seviyesine çıkmıştır” diyerek konuştu.

Share: