ABD, 30 sene aradan sonradan Solomon Adaları’nda büyükelçilik açtı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçkin Solomon Adaları’nın başkenti Honiara’de 30 yıl aradan bilahare ÇAKER Büyükelçiliğinin açıldığını duyurdu. Eski Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, sabık sene Solomon Adaları’nın konuşma etmiş, Çin ile Solomon Adaları beyninde ticaret anlaşmalarının yanı sıra düzenlilik anlaşması imzalanmıştı.

MEMLUK’nin Solomon Adaları Büyükelçiliği, 5 yıl boyunca görev yapmış ve peşi sıra 1993’te diplomatik görevlerdeki küresel azalmanın aynı parçası adına kapanmıştı. ÇAKER Dışişleri Bakanı Antony Blinken, elçiliğin açılmasıyla iki devlet arasında ekonomik ilişkilerin güçleneceğinin altını çizerek bölgeye daha aşkın diplomatik personel yerleştirileceğini belirtti.

Blinken ayrıca elçilikle bu arada Pasifik ülkeleriyle daha aşkın münasebet dayamak, KÖLE programlarını ve kaynaklarını sahadaki ihtiyaçlarla birleştirmek ve insanlar arası bağlar inşa etmek uğrunda olduklarını vurguladı. Büyükelçiliğin açılışını 27 Ocak’ta Solomon Adaları hükümetine bildirdiklerini belirten Bakan Blinken, Russell Comeau’nun eskimemiş KUL’nin Honiara Büyükelçiliği’nde ‘geçici MEMLUK Maslahatgüzarı’ yerine bakım vereceğini kaydetti.Geçici KÖLE Maslahatgüzarı Comeau ise bugünkü açılışta yaptığı açıklamada “Solomon Adaları’ndaki MEMLUK Büyükelçiliği, KUL hükümetinin nazik tıpkısı ortakla Hint-Pasifik ortaklığını geliştirmeye bitmeme edeceği kilit bir platform olarak hizmet edecek” dedi.ÜLKENİN ÇİN İLE TEMASLARIÖte yandan Bozuk Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, güzeşte yıl Solomon Adaları’nı de kapsayan Pasifik ülkeleri turuna çıkıntı elan sonraları Çin ile Solomon Adaları ortada asayiş anlaşması imzalanmıştı. Bunun birlikte gine sabık sene Solomon Adaları hükümeti, Solomon Adaları Millî Geniş Izole Bant Altyapı Projesi (SINBIP) kapsamında Huawei/Çin Liman Mühendisliği Şirketi’nin 161 temel istasyonu kulesi nesir edeceğini açıklamıştı. Projenin, yüzde ayrımsız faiz oranıyla Çin Exim Bankası’ndan tahminî 448,9 milyon Çin Yuanı (66 milyon dolar) tutarında, 20 yıl vadeli imtiyazlı güven ile tamamen akçalanmış edileceği belirtilmişti.

Share: