6-8 Teşrinievvel olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun karın yerde kalmadı, vatan sağolsun”

– 6-8 Ekim olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun us yerde kalmadı, yurt sağolsun”

AMASYA – HDP’nin çağrısı konusunda 6-8 Ekim 2014’te terör örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği kanlı olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’bile adını taşıyan baba ocağında dualarla anıldı. Şehit babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun beyin yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası andaç fotoğraflarıyla donatıldı

Şehit başkomiserin saldırıdan geçmiş adını kendisinin verdiği baba bucağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi eliyle ‘Şehit Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ namına değiştirildi. Habbe bir odası de görev yaptığı Ordu ve Bingöl’de çekilen hatırat fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli hunriz teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye destek bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Inanma Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker kilolu yaralanırken, yardımcısı Atıf Delice ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride üzüntülü ayrımsız âdem ile benzeri kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun temel ve babası sabık sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye birşey bulunmayan”

8 yıl önce yaşanan kanlı eylemlere faktör olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini belirten İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye tıpkısı husus namevcut. Çağrıyı yapanlar anlaşılan. Onlar sokağa nida etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi belki olmayacaktı. Bütün dostça yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diye konuştu.

Şehitler amacıyla yakarış edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Emniyet Müdürü Yüksek Eksiksizlik Kurt ve beraberindeki yetkililerle martir başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından vatan toprağı uğruna canlarını feda fail şüheda amacıyla yakarış edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları üstelik unutulmadı

Uzun namlulu silah, molotofkokteyli, zayi fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, aksiyon yerleri ile araçlarına beis verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi halkının kalkışma için kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis güçleri şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan çok dahi yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının de bu saldırılarda linç edildiğine özen çekici Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki tıpkı yavru 3 arkadaşıyla gelişigüzel arkalama dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara üstelik Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Masatlı: “Bu memlekete kendini ilgilendiren hisseden insanlarımız bizim esas tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması için kontak, beraberlik ve dayanışmanın önemine vurgu fail Masatlı, “Bu memlekete kendini vabeste ve ilişkin hisseden, bu memlekette sürgit yaşamayı sıkıntı eden bilcümle insanlarımız bizim temel tacımız” ifadelerini kullandı.

Share: