4. Acun Göçebe Oyunları

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin eş sahipliğinde düzenlenen 4. Acun Göçebe Oyunları’nın, arz faal ve balaban geleneksel spor organizasyonu olduğunu söyledi.

Vekil Kasapoğlu, Acun Etnospor Konfederasyonu vasıtasıyla Bursa’nın İznik ilçesinde planlı 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın aktiflik alanında matbuat mensuplarına açıklamada bulundu.

Oyunlarının açılışının Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve misafir mehabet başkanlarının katılımıyla güzeşte akşam ezanı heybetli bire bir törenle yapıldığını belirten Kasapoğlu, “Heyecanlı ve coşkulu tıpkı açılış gerçekleştirdik. Oyunlar güzelce benzeri şekilde bitmeme ediyor. 103 ülkeden 3 binden çok sporcuyla geleneksel sporlarda arz dinamik ve büyük organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Haddinden Fazla balaban benzeri say ve çaba var. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Dünya Etnospor Konfederasyonuna, birlik paydaşlarımıza, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ailemize teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Kendisine haremlik eden gönüllülerin birlik organizasyonlarda mehabetli şan aldığını aktaran Vekil Kasapoğlu, “Hasbilik, bakanlığımızın ehemmiyet verdiği bire bir bahis. Fahri gençleri seçme yerde görüyoruz. Genişlik yumruk zamanda, sunu oylumlu organizasyonlarda bizimle beraberler. Hepsine teşekkür ediyorum. Konya’dahi İslam Oyunları’nın yer büyüğünü ve kapsamlısını gerçekleştirmiştik. Onlar oradaydı. Göçebe Oyunları’nda Türkiye benzeri devir yazıyor ve esasen geçlerimizle beraberiz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Kasapoğlu, Türkiye’nin spordaki giderek artan bire bir yükselişi olduğuna değinerek, “Türkiye; spordaki iddiası, başarısı ve hedefleriyle bire bir spor ülkesi. Bu yıl aldığımız madalyaların sayısına yetişemiyoruz. Branşlar çokça iri çeşitlilik gösteriyor. Dört Dörtlük tesis altyapısıyla Türkiye spor turizmi açısından de majör bir destinasyon. Golften geleneksel branşlara, yüzmeden cimnastiğe ve basketbola kadar Türkiye’nin seçkin alanda iddiası var. Bu iddiayı birbirinden çaplı gençlerimizle bütün henüz yukarılara taşıyoruz.” şeklinde fikir belirtti.

“2022’yi meşbu kırcı geçiriyoruz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı, Türkiye’nin sabık yıl 170’ten fazla arsıulusal spor organizasyonu gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “2022’yi bile meşgul yoğun geçiriyoruz. Tıpkı yanda Konya’da İslam Oyunları, ayrıksı yandan İznik’te Göçer Oyunları düzenleniyor. Çıtamız ve tecrübemiz büyüyerek bitmeme ediyor. Türkiye, sporda ve spor turizminde benzeri işaret. Ülkemizin seçkin bölgesinde sporda ayrımlı özelliklere topluluk. Katmerli sporlardan kış sporlarına ve akarsu sporlarına büyüklüğünde rastgele nev imkan ve enfrastrüktür var. Bu üstelik halkımızın, milletimizin sıcaklığı ve evire çevire ev sahipliği ile birleşince ayrıksı bire bir yöne evrilmiş oluyor.” açıklamasını yaptı.

4. Acun Göçkün Oyunları’nda çabucak sporun olmadığını belirten Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Burada sporun beraberinde kültürel ve sanatsal aktiviteler, gastronomi, kollar ile gençlere yönelik icraat var. Tam halkımızı münasebet akşamına büyüklüğünde buraya bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, gençlerin organizasyonlara ilgisiyle ilgilendiren soru üstüne, “Seçme alanda olduğu kabil anadan görme sporlara de katlanılamaz bire bir heyecanı ve demet var. Bunun sonuçlarını dahi başarıda, branşlara olan ilgide görüyoruz. Bakanlık yerine gençlerin ilgisini en üst düzeyde karşılama yönünde balaban adımlar attık. Bu adımları büyütmeye bile devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Share: