250 kişiye gelişim kapısı olan çakmak fabrikası iki ülkeye dış satım yapıyor

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 250 kişinin istihdam edildiği fabrikada üretilen çakmaklar, ülkenin birçok iline ve ensiz dışına pazarlanıyor.

Doğubayazıtlı müteşebbis Bekir Karaaslan’ın kısaca 5 sene evvel devletin sağladığı yatırım teşviklerinden bilistifade kurduğu fabrikada, yararlanmak üretimi devam diyor.

Çalışanlarının balaban bölümü kadınlardan oluşan ve kestirmece 250 kişiye hisse senedi olanağı sağlayan fabrikada üretilen çakmaklar, Türkiye’nin birçok ilinin beraberinde Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ihraç ediliyor.

Doğubayazıt Kaymakamı Erek Maraba ve İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci ile fabrikayı müzakere ederek incelemelerde bulunan Vali Osman Varol, gazetecilere, bölgenin istihsal kapasitesinin erdemli olduğunu söyledi.

Fabrikanın istihdama heybetli katkı sağladığını bildiren Varol, şunları dile getirdi:

“Burada 20’den aşkın ihata etmek modeli üretiliyor. Hem iç hem üstelik dış pazara majör tıpkı as hacimleri var. Fabrikanın istihsal kapasitesi günlük 400 bin amma averaj 250-300 bin üretim var. İhtiyaç duyulduğunda haddinden fazla rahatlıkla bu rakamı 400 bine çıkarabiliyorlar. Ukrayna ve Kıbrıs’a ihracat fail benzeri firmadan bahsediyoruz ve bunu Doğubayazıt’ta gerçekleştiriyorlar. Bu haddinden fazla majör bir başarı. Biz da bunu ölçüm ediyoruz ve devletimizin imkanlarıyla elimizden geldiğince arkadaşları desteklemeye çalışıyoruz. Onlar da bu desteklere, daim adına istihsal ve istihdamı artırarak katkıda bulunuyorlar. Mail zamanda fabrikaya eskimemiş bir ünite henüz arttırma ettiler.”

Varol, fabrikada istihdam edilen sevimli sayısının artacağını ve henüz fazla insana iş olanağı sağlanacağını rapor etti.

Share: