18 gözyaşı öncesi BES’e girene, eğitim üzere bölümsel ödeme planlanıyor

11. Sigorta Haftası dolayısıyla açıklamalarda kâin Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başbuğ Vekili Büyük Ersoy, “Henüz, 1 yıllık müddet evet olmasına rağmen, 18 gözyaşı altı 400 bine yakın katılımcımız sisteme karışma ergin, bunların hep görüntü büyüklüğü 1 bilyon TL’ye yaklaşmıştır.” dedi.

18 gözyaşı şeş katılımcılar için Ferdî Emeklilik Sistemi’nin (BES) cazibesini tezyit etmek için bakir adımlar atılması planlanırken, Ersoy, 14 milyon civarındaki murahhas ve çalışanlar ile 271 milyar TL’si BES tarafında, 21 bilyon TL’si ise OKS tarafında görünmek üzere tahminî 292 milyar TL büyüklüğe ulaşıldığını anlatım etti.

Gelecek dönemde BES’mağara cazibesini artırmaya müteveccih kimi adımlar atılacağını bildiren Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, ev alma, dünyaevi ve aksiyon ihdas üzere katılımcıların finansmana gerekseme duyacakları makro olaylarda, avantajlı koşullarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya bitmeme edebilecekleri aynı uygulama üzerinde de çalışmalarımız serencam aşamaya gelmiştir. Bahsedilen emek kapsamında, 18 yaşından evvel sisteme girmiş katılımcılarımıza, darülfünun eğitimi amacıyla kısmen ödeme alma hakkı getirmeyi bile planlamaktayız.”

Ersoy, bunların yanı sıra “BES Armağan Sertifikası” uygulamasıyla, kişilerin yakınlarına özel günlerinde, sayısal yöntemleri kullanarak çarpık çurpuk ve ameliye aynı şekilde ulama payı bergüzar etmelerine olanak tanıyacak çalışmalarımızda de serencam aşamaya geldiklerini vurguladı.

SEDDK Komutan Vekili Ersoy, tüm bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile bodur tıpkı müddet içerisinde, BES’teki hep murahhas sayısının 17 milyonu aşacağını, hep kaynak büyüklüğünün de 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi.

Baştuğ: Yüzde 70’lerde pahalılık sürdürülebilir değil

 

BES bu yıl enflasyona yenildi

 

Share: