10 sene geçmiş acı halen tazeliğini koruyor

Afyonkarahisar’birlikte 5 Ilkgüz 2012’dahi 25 askerin şehit olduğu, 3’ü çeri 8 kişinin üstelik yaralandığı cephane deposu patlamasının sene dönümü dolayısı ile facianın meydana geldiği kışla içerisinde merasim düzenlendi. Tören sonrası konuşan martir babası Mehabetli Taştan, kimsenin velet acısı tatmaması temennisinde bulunarak, “O dönme ne oldu? Kuşkusuz oldu de bu patlama oldu” dedi.

5 Eylül 2012’birlikte şehir merkezindeki Ataköy Mahallesinde kâin Şehit Uzatmalı Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda ahali bombaları, obüs top mermileri ve havan mermilerinin bulunduğu depoda patlama meydana geldi. Patlamada 25 çeri şehit olurken, 3’ü leşker 8 emanet üstelik yaralandı. Yaşanan elem olayın yıldönümünde patlamanın yaşandığı kışlada basına ilişkin şekilde ihtifal töreni düzenlendi. Törene askeri erkan ile alay malay Afyonkarahisar Ilbay Yardımcısı Kübra Teymur, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, protokol üyeleri ve martir yakınları katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından şehitler üzere Kur’an-ı Koçak tilaveti okundu. Sonrasında ise kışla içerisinde yapılan şehitlikte mezarlara çiçek bırakıldı ve dua edildi. Duayı İl Müftüsü Sinan Ocakçı yaptı.

“Beribenzer çocuk acısı haddinden fazla edisyon”

Miğfer Taştan’ın babası Şanlı Taştan, 10 sene önceki acının aynısını halen yaşadıklarını belirterek, oğluyla alay malay bilcümle şehitlere rahmet diledi. Kendilerinin halen patlamanın zahir olduğunu düşündüklerini rapor eden Taştan, “Ülkemizde herhangi bir gün şüheda ve gaziler gelmekte. Cümle şüheda, gaziler, askerimiz, polisimizle alay malay herkese şurası ikna etmek isterim, küçük yavru acısı çokça print. Rabbim tek canlıya velet acısı tattırmasın. Şehitlerimizin ruhları şatır olsun. Değme yıl o çevrim yani 5 Ilkgüz yaklaştığında ayaklarım titriyor. Çünkü tığ çocuklarımızı görmedik, benzeri tabut koyduk mezara. Ayrımsız ağababa namına bu keskin gerçekleri tefhim etmek istiyorum. O dönme hangi oldu? Bittabi oldu da bu patlama oldu” diye niteleyerek konuştu. – AFYONKARAHİSAR

Share: